Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kdesi nad potemnělým obzorem hřmí a tříhlavá stockholmská saň se důstojně vynořuje z chuchvalců černých mraků. GRAND MAGUS jsou skutečnou heavy trvalkou, která se pod pevným dohledem kytaristy a zpěváka Janne „JB“ Christofferssona a basáka Matse „Foxe“ Skinneho rozvíjí od roku 1996. Přibylo šedin, vlas zřídl, vous zhoustl a hudba si stále drží svou standardní konzistenci, byť se v průběhu tří dekád neubránila jisté únavě materiálu, který nikdy nevykazoval extrémní členitost. Jenže čerstvý zášleh světla „Sunraven“ člověka rychle vrátí do dob, kdy uznale pokyvoval u „Hammer Of The North“ či „The Hunt“.
Kapela vyznává střednětempý, řízný, monumentálně klenutý hard‘n‘heavy metal s nordickou pagan syrovostí kolem ráfku, která se ale nepodepisuje na žádné dodatečné instrumentaci, ale poctivě čpí z těžkotonážní riffů JBho. Hymnické postupy, které přímo svádí ke sborovým oooo a aaaa, se za ty roky mohly jaksi zajíst, ale na novince se ztracený apetit spolehlivě vrací. Proč? Inu, představte si to tak, že strávíte velice příjemnou půlhodinku ve společnosti poctivě pracujících dělníků metalu, co mají fortel, rozvahu, a přitom jim nijak neměkne svalstvo. Kde byla v mládí větší mobilita, nastupuje zkušená rozvaha, kterou si ale nijak nepleťme s opatrností.
Když tam kmeti pošlou riff, můžete se spolehnout, že vám utkví. Šel bych tak daleko, že maidenovsky rozevlátou „Hour Of The Wolf“ a vražedně soustředěnou hymnu severu „Winter Storms“ bych označil za korunní klenoty tvorby GRAND MAGUS. Jenže on „Sunraven“ krásně plachtí jako celek. Neopakuje se, ve své semknutosti je dostatečně členitý, melodické nápady se zakousnou do masa a nepustí. Kapela, která v sestavě s bubeníkem Ludwigem „Ludde“ Wittem křižuje severní vody od roku 2012, proklatě jistě sedí na žánrových vlnách, k čemuž pomáhá i vynikající zvuk a produkce. Vše je tak akorát masité, rozeznatelné a dynamické, aby si člověk užil každý společný záchvěv kytary a basy, každý zvonivý výjezd bicích…
Tohle je prostě proklatě precizní práce kapely, která umí do oceli mlátit kladivem s elegancí. JB určitě nedisponuje tím nejepičtějším, nejvariabilnějším a nejtechničtějším vokálem, ale podobně jako GRAND MAGUS má vše mazácky pod kontrolou a přesně ví, kdy se držet zpátky a kdy trochu přitlačit mozolnatou dlaní. Je to vlastně taková severská verze Blaze Bayleyho, kterého nepotkalo to životní neštěstí, že si ho vybrala nesprávná kapela. JBho hlas a GRAND MAGUS jednou jsou. Švédi prostě dokazují, že méně je někdy více, a i když je jich metal neokázalý, dovede být ve své skromnosti epický jako prase. Věk jim sluší. Kéž bychom i my dovedli takhle zestárnout!
1. Skybound
[video] 2. The Wheel of Pain
3. Sunraven
[video] 4. Winter Storms
5. The Black Lake
6. Hour of the Wolf
7. Grendel
8. To Heorot
9. The End Belongs to You
Diskografie
Sunraven (2024) Wolf God (2019) Sword Songs (2016) Triumph and Power (2014) The Hunt (2012) Hammer Of The North (2010) Iron Will (2008) Wolf´s Return (2005) Monument (2003) Grand Magus (2001)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Pátek, 18. října 2024 Vydavatel: Nuclear Blast Stopáž: 35:13
Už jsem nad nimi zlomil Thórovo kladivo a přesto, tady jsou s albem plným důstojného, vousatého a houpavého vikingského hard’n’heavy, které hřeje na duši jako zimní slunce. Vítejte zpět v bitevní vřavě, velební kmeti!
Středa, 23. října 2024
Z HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
dzuso
8,5 / 10
Šleha ako sa patrí. Riffy, postupy a melódie ktoré ste už x krát počuli u Saxon, Black Sabbath, Iron Maiden a ktovie kde všade, ale aj napriek tomu je táto kolekcia tak svieža, melodická, priamočiara a zábavná, že nie je možné uniknúť uznanlivému pokyvovaniu hlavou počas celej dĺžky tohto albumu. Najviac ma baví Sabbathovka The Black Lake so skvelou atmosférou a gradáciou pri tak jednoduchej a účelnej štruktúre skladby. Slabé miesto sa však hľadá na nahrávke veľmi ťažko.
Ďalšie pecky: Skybound, Sunraven, Winter Storms, Grendel
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.
Polámaný disharmonický death metal jedou už patnáct let a jsou v tom velmi dobří. Nová deska z trendu nevybočuje. Navíc jí hrozně moc sedne produkce od newyorského čaroděje Colina Marstona. Pro fanoušky všech extrémních podivností povinnost.
Slovenskočeský SUMAC po dietě. Zdaleka ne tak zatěžkaný a hlomozný, ale podobný ve svém zrodu i žánrových mantinelech. Bažinatý projekt nahrávaný v Soulkostele, jdoucí naproti znervózňujícím noise-ambientním plochám i zajímavé riffařině.
Zajímavá záležitost z Řecka, jež pro svou melodičnost má blíže k extrémní gotice než k black metalu, ke kterému se hlásí. Jasně, je tam jen mužský vokál s projevem vyvrhnutého pajšlu, ale ty temné melodie mají ponurou podmanivost.
85 minut soustředění. Plně rozkrýt tuhle náročnou a současně velmi inteligentně poskládanou nahrávku ještě potrvá týdny. Extrémní black/death s neprostupnou atmosférou rozpínající se od PORTAL až někam po ULCERATE. Hluboká, zcela pohlcující záležitost.
Mnoho předchozích alb mi uniklo a ta stará už si nevybavuji, možná proto mi „Darkanakrad“ přijde jako podařený materiál na pomezí melodického death metalu a folku. Určitě je to zábavnější a živelnější než novinka z podobného rybníka lovících ENSIFERUM.